Fotbal. Naționala Rusiei a provocat o înfrângere completă: sârbii au suferit

Naționala de fotbal a Rusiei a jucat, joi seară, un meci amical cu naționala Serbiei.

Meciul a avut loc pe Arena VTB din Moscova. Acolo au fost tratați fără milă oaspeții din țara balcanică.

În fața a mii de suporteri, rușii le-au provocat sârbilor o înfrângere completă, marcând împotriva lor 4 goluri fără răspuns.

Scorul final al meciului este 4:0. Aceasta înseamnă că echipa lui Valery Karpin și-a extins seria neînvinsă la 5 meciuri (3 victorii și 2 remize).

Să nu credeți că sârbii nu sunt cei mai puternici adversari. În calificarea la Campionatul European din 2024, ei au ocupat locul doi în grupa lor și, împreună cu Ungaria, s-au calificat la turneu.

Dar, după cum știți, nu există meci pentru un meci, mai ales dacă este unul amical. Și mai ales dacă echipa a avut o eliminare anticipată.

Da, o astfel de nenorocire i s-a întâmplat naționalei Serbiei la Moscova: în minutul 21, Milan Gajic a primit cartonaș roșu.

Echipa balcanică a rămas în minoritate, ceea ce, desigur, a devenit unul dintre factorii cheie în înfrângerea lor majoră.

Pentru ruși au marcat Anton Miranchuk (minutul 22, din penalty), Maxim Osipenko (32), Alexey Miranchuk (55) și Ivan Sergeev (90+1).

Iar în minutul 88, golul marcat de mijlocașul naționalei Rusiei și al clubului spaniol Real Sociedad Arsen Zakharyan a fost anulat.

Anterior, CIO a permis rușilor și belarușilor să participe la parada sportivilor de la deschiderea Jocurilor Olimpice.