NHL. Doi belaruși au jucat unul împotriva celuilalt, dar rusul Ovechkin a marcat goluri

În următorul meci al sezonului regulat al Ligii Naționale de Hochei, cluburile pentru care joacă bielorușii au concurat între ele.

În Canada, localul Calgary cu Yegor Sharangovich a găzduit Washingtonul din capitala SUA cu Alexey Protas și rusul Alexander Ovechkin.

Gazdele au pierdut, și foarte mult. Au reușit să marcheze doar două goluri, în timp ce oaspeții au marcat cinci. Scorul final al jocului este 2:5.

Apropo, Washingtonul a obținut deja a treia victorie la rând, urcând pe locul 8 în clasamentul Conferinței de Est.

Ca parte a echipei „capitale”, belarusul Alexei Protas a intrat pe gheață (timpul net de joc a fost de 14 minute și 5 secunde), dar nu a marcat nimic în sistemul „gol+pasă”.

Compatriotul are două lovituri, o interceptare și un coeficient de utilitate 0.

Belarusul Yegor Sharangovich, care joacă pentru Calgary, a petrecut 15 minute și 43 de secunde pe gheață.

În acest timp, nu a marcat niciun punct, a tras o dată la poartă, a blocat o dată șutul unui adversar, utilitatea sa a fost -1.

Prima vedetă a confruntării a fost rusul Alexander Ovechkin – căpitanul de la Washington a marcat două goluri.

Mai devreme, a devenit cunoscut despre celebrul jucător de hochei din Belarus, fostul jucător al echipei naționale Konstantin Koltsov.