Cu câteva secunde înainte de finalul celei de-a 2-a prelungiri, Manchester United a smuls victoria lui Liverpool în FA Cup

S-ar putea să nu fie o exagerare să numim sferturile de finală ale Cupei FA de duminică dintre Manchester United și Liverpool cea mai interesantă dintre toate confruntările de nume mari din weekend.

La capitolul divertisment și tensiune, intriga care a durat până în ultimele secunde de joc, acest joc a depășit confruntările dintre Inter – Napoli și Atlético (Madrid) – Barcelona.

Spectatorii au stat la Old Trafford nu 90, ci 120 de minute, deoarece în timpul normal nu a existat niciun câștigător în lupta britanică.

Și cu doar câteva secunde înainte de finalul celei de-a doua prelungiri, echipa gazdă a marcat, trimițându-i în șoc pe liverpudieni.

Cine a marcat

Și asta în ciuda faptului că în timpul jocului aceștia din urmă conduceau scorul. Ei bine, rezultatul final este 4:3.

Scott McTominay (minutul 10), Anthony (87), Marcus Rashford (112) și Amad Diallo (120+1) au marcat goluri pentru Red Devils.

Echipa învinsă a marcat goluri de la Alexis McAllister (44), Mohamed Salah (45+2) și Harvey Elliott (105).

Amad Diallo a fost eliminat de pe teren pentru două cartonașe galbene (120+2) – a câștigat al doilea pentru sărbătoarea sălbatică (și-a scos tricoul) după ce a marcat un gol după 120 de minute.

Perechi de semifinale

După o victorie foarte frumoasă și spectaculoasă, Manchester United va juca în semifinalele Cupei.

Acolo vom vedea și Manchester City, care a învins Newcastle (2:0) în sferturile de finală, Chelsea, care a învins Leicester (4:2) și Coventry, care a învins Wolverhampton (3:2).

Acesta din urmă este cel care va trebui să lupte cu Manchester United în 1/2 de finală, iar al doilea club din Manchester va juca cu Chelsea.

Anterior, Zenit Sankt Petersburg a ajuns în Cupa Rusiei.