Tenis. Sabalenka a pierdut și nu a ajuns în sferturile de finală ale turneului din SUA

A doua rachetă a lumii, bielorusa Aryna Sabalenka, și-a completat performanțele pe terenurile prestigiosului turneu WTA-1000 de la Indian Wells (SUA).

Compatriotul nu a reușit să ajungă în sferturile de finală ale competiției, al cărui fond de premii, de altfel, este de 9.200.000 de dolari.

În faza de 1/8 de finală, Sabalenka s-a întâlnit cu gazda turneului, Emma Navarro, care se află acum pe locul 23 în clasamentul celor mai bune jucătoare de tenis de pe planetă.

Meciul s-a dovedit a fi destul de încăpățânat – a fost nevoie de trei jocuri pentru a determina câștigătorul.

În prima, Arina a pierdut cu scorul de 3:6, dar a luat-o pe a doua cu același scor. Din păcate, belarusul nu a reușit să reușească în setul decisiv – 2:6.

Apropo, confruntarea a durat cinci minute până la două ore.

În sferturi, americanca se va lupta cu a noua rachetă a lumii, grecoaica Maria Sakkari.

Să ne amintim că înainte de această înfrângere, Sabalenka a învins un alt tenismen american, a 64-a rachetă a planetei, Peyton Stearns, în 1/32 de finală.

În 1/16 de finală, reprezentanta Belarusului a trecut de britanica Emma Raducana (locul 250 în clasamentul mondial).

Anterior, s-a raportat în detaliu cât de mare a fost Sabalenka în a ajunge în runda a treia a turneului din SUA.