St. Petersburg Zenit a ajuns în semifinalele Cupei Rusiei

Îndrăgita Cupă de fotbal a țării, care era în pauză de ceva vreme, a revenit în Rusia.

S-a întors zgomotos și vesel. Într-una dintre confruntări s-au întâlnit liderii campionatului rus – Zenit din Sankt Petersburg și Dynamo din Moscova.

Apropo. Primii conduc în prezent clasamentul Premier League cu 40 de puncte, în timp ce moscoviții sunt pe a treia poziție cu 38 de puncte.

Și astfel aceste echipe au aranjat lucrurile între ele în meciul retur de cupă din sferturile de finală din orașul de pe Neva.

Și în primul – Moscova – „albaștrii” au câștigat (1:0).

În capitala nordică a Rusiei, gazdele s-au dovedit a fi mai puternice – Mateo Cassierra a marcat două goluri (minutele 13 și 21).

Adversarul nu a reușit să se distingă. Astfel, 2:0 în joc și 2:1 la general l-au adus pe Zenit în semifinalele Cupei.

Dar Dynamo nu a ieșit complet din competiție – va continua să participe la etapa a 2-a a 1/4 de finală a Calea Regiunilor a Cupei Rusiei.

Clubul din Sankt Petersburg urmează în continuare Calea RPL, unde, după cum sa menționat deja, a ajuns în 1/2 finală.

Anterior Inter Milano din Liga Campionilor.