S-a ajuns la lovituri de departajare. Inter a fost eliminată din Liga Campionilor

Meciul grandios de fotbal a avut loc în noaptea de miercuri spre joi (ora Belarusului) la Madrid.

Acolo, în optimile de finală ale Ligii Campionilor, localul Atlético și Inter Milano s-au întâlnit într-un meci retur.

În primul meci de acasă, italienii au fost mai puternici – 1:0. Apoi singurul gol a fost marcat de Marko Arnautovic.

Ora principală

Și aici, în capitala Spaniei, echipa lui Simone Inzaghi a fost prima care a deschis scorul – Federico Dimarco a marcat în minutul 33.

S-ar părea că acum, când suma totală a duelului a fost 2:0, Inter a trebuit doar să termine jocul cu calm și să meargă mai departe.

Dar Diego Simeone nu a fost de acord cu acest lucru, la fel ca toți „jucătorii de saltea” pe care i-a antrenat.

La două minute după ce a primit, Atletico a revenit – Antoine Griezmann a marcat.

Dar chiar și cu acest scor, milanezii au continuat mai departe în turneu. Iar acest scor a durat până în minutul 87, când Memphis Depay „a aruncat în aer” stadionul a miilor cu un șut precis.

Penalizare

Așa s-a încheiat timpul principal al meciului – 2:1 în favoarea spaniolilor și 2:2 la suma ambelor întâlniri.

În cele două reprize suplimentare echipele nu au reușit să înscrie, iar la loviturile de departajare gazdele au fost mai norocoase – 3:2.

Este de remarcat aici că Inter a ratat trei lovituri de departajare, dintre care două au fost salvate de eroicul portar al lui Atlético, Jan Oblak.

Dortmund

În celălalt meci din Liga Campionilor de ieri, Borussia Dortmund a găzduit PSV din Olanda.

În primul meci, echipele s-au împărțit pe cale amiabilă – 1:1. Pe pământ german, cu sprijinul fanilor lor, Bumblebees au câștigat.

Gazdele au marcat de două ori (minutul 3 – Sancho, minutul 90 – Royce), oaspeții – nu o dată.

În consecință, pe baza sumei a două meciuri (3:1), Borussia Dortmund a avansat în 1/4 de finală.

Anterior, pentru prima dată după mulți ani, Barcelona și Arsenal s-au aflat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.