Barcelona și Arsenal vor juca în sferturile de finală ale Ligii Campionilor pentru prima dată în mulți ani

Pentru prima dată în mulți ani, „Barcelona” spaniol și „Arsenal” englezesc au ajuns în sferturile de finală ale Ligii Campionilor de fotbal.

Catalanii nu au fost văzuţi acolo în ultimele sezoane, iar londonezii nu au fost văzuţi acolo în ultimii 14 ani.

Ambele echipe și-au câștigat dreptul de a juca în această etapă a turneului, obținând victorii în 1/8 de finală asupra adversarilor serioși.

Astfel, Barcelona, ​​pe baza sumei a două confruntări, s-a dovedit a fi mai puternică decât italianul Napoli și London Arsenal – Porto din Portugalia.

Adevărat, spre deosebire de Barça, britanicii, antrenați, de altfel, de spaniolul Mikel Arteta, și-au nervos suporterii, aducând problema la penalty-urile de după meci.

Și totul pentru că în primul meci din 1/8 de finală – la Porto – au pierdut în fața localnicilor cu scorul de 0:1.

Întâlnirea de la Londra s-a încheiat cu același scor, dar în favoarea gazdelor. Și în două prelungiri spectatorii nu au văzut niciun gol.

Au urmat o serie de penalty-uri de după meci, inevitabile în astfel de cazuri, în care „tunerii” s-au dovedit a fi mai reușiți – 4:2.

Cât despre Barça, ei au învins-o pe Napoli acasă fără mari probleme – 3:1. Primul meci de la Napoli a fost înregistrat la egalitate – 1:1.

În această seară, 13 martie, vor avea loc ultimele meciuri ale Ligii Campionilor 1/8.

Vor juca: Atletico Madrid cu Inter Milano și Borussia Dortmund cu PSV de la Eindhoven (Olanda).

Săptămâna trecută, Manchester City, Real Madrid, Bayern Munchen și PSG au ajuns în sferturi de finală.

Anterior, Mikhail Mudrik i-a adus Chelsea victoria în fața Newcastle.