Super meci al weekendului: Liverpool s-a înfruntat cu Manchester City

Duminica trecută, 10 martie, a avut loc poate unul dintre cele mai atractive meciuri pentru fanii fotbalului.

În vastitatea Foggy Albion, în cadrul etapei a 28-a a Campionatului Angliei, liderii campionatului, Liverpool și Manchester City, puneau la punct lucrurile.

Bătălia s-a dovedit a fi remarcabilă, dar, din păcate, nu ne-a mulțumit cu abundența de goluri marcate. Dar ei erau încă acolo.

Antrenori legendari

Echipele s-au întâlnit la Liverpool. Să vă reamintim că legendarul și adorat de fanii echipelor, Jurgen Klopp, părăsește echipa locală.

Iar „cetățenii” sunt antrenați și de Josep Guardiola, recunoscut de FIFA drept cel mai bun antrenor al anului, care urmează să părăsească echipa.

După cum se spune, niciunul dintre acești profesioniști remarcabili nu are nevoie de alte introduceri. La fel și echipele lor.

Apropo, Liverpool este pe locul doi în Premier League, Manchester City pe trei. Prima este ocupată în prezent de Arsenalul londonez.

Cine a marcat

Ei bine, în ceea ce privește jocul menționat, acesta s-a încheiat la egalitate – 1:1.

Alexis McAllister a marcat pentru roșii în minutul 50, transformând un penalty.

Cu toate acestea, mai devreme jucătorii echipei vizitatoare au reușit să lovească poarta adversă – John Stones a marcat un gol pe propria cheltuială (minutul 23).

De menționat că în repriza secundă, portarul City Ederson s-a accidentat și a fost înlocuit de Stefan Ortega în minutul 56.

A șaptea remiză

Fapt interesant. Sub conducerea acestor antrenori, echipele s-au egalat deja pentru a 7-a oară în Premier League.

Echipa din Manchester a câștigat mai des – cinci meciuri. Liverpool are o victorie mai puțin – patru.

Și încă un lucru. În runda următoare a Campionatului Angliei vom avea un alt super meci cu participarea lui City – se vor întâlni cu liderul campionatului Arsenal.

Și Liverpool va juca acasă împotriva lui Brighton, care se află pe locul 8 în clasamentul campionatului.

Mai devreme, în Campionatul Italiei, Inter Milano a câștigat a zecea victorie consecutivă în fața Bologna.