Liderul Campionatului Rusiei de fotbal s-a schimbat: Krasnodar nu mai este în fruntea clasamentului

De la începutul lunii decembrie 2023, clasamentul din Premier League rusă este condus de clubul de fotbal Krasnodar.

Totuși, sâmbătă, 9 martie, situația s-a schimbat.

Sankt Petersburg „Zenith” l-a învins pe „Ural” și a devenit liderul interimar al turneului, înlocuind „negri-verzii”, care recent au greșit, de pe primul loc.

Un meci important din runda a 20-a din actualul sezon RPL a avut loc la Ekaterinburg și s-a încheiat cu scorul de 4:1, relatează surse de pe internet.

Cum a învins Zenit pe Ural

Primul gol a fost marcat la 37 de minute de la fluierul de start. Jucătorul de la Zenit Douglas Santos a deschis scorul.

În minutul 57 al meciului, Andrei Mostovoy a dublat avantajul „albaștrilor-albaștrilor”.

După 10 minute, Mateo Cassierra a adus scorul la unul devastator. Iar în minutul 81 al meciului, jucătorii de la Zenit au marcat al patrulea gol: Ivan Sergeev a marcat.

În ultimele minute ale meciului, jucătorii de la Ural au reușit să marcheze un gol de prestigiu: Eric Bikfalvi a marcat golul.

Poziția la turneu în RPL

Zenit a profitat de înfrângerea de ieri a lui Krasnodar și și-a învins principalul concurent în cursa de campionat.

Acum noii lideri de campionat au 40 de puncte. Adevărat, „taurii” sunt la doar un punct în spatele „albaștrilor-albaștri”.

Dinamo Moscova închide primele trei cu 35 de puncte și un joc în rezervă.

Anterior, scorul era 1:2.