NHL. Dubla rusului Kuzmenko nu a salvat clubul belarusului Sharangovich de la înfrângere

Următorul meci din sezonul regulat al Ligii Naționale de Hochei a fost jucat de clubul Calgary Flames al belarusului Yegor Sharangovich și al rusului Andrei Kuzmenko.

Acasă, Lights s-a confruntat cu echipa Seattle Kraken. Nereușit – au fost învinși cu scorul de 2:4.

Așa s-a încheiat seria foarte impresionantă de victorii a echipei canadiene de 5 victorii la rând.

În același timp, gazdele au jucat mai activ, ceea ce s-a reflectat în statistici: au făcut mai multe șuturi pe poartă (37 versus 30), și au dominat la alți indicatori.

Oaspeții au marcat goluri de la Yanni Gourde (minutul 5), Oliver Bjorkstrand (33), Adam Larsson (41) și Jared McCann (53).

Pentru Calgary, ambele goluri au fost marcate de atacantul rus Andrei Kuzmenko (minutele 28 și 48).

Belarusul Sharangovich a fost pe gheață un total de 17 minute și 21 de secunde, dar nu a marcat niciun punct.

În clasament, Calgary Flames se află pe locul 10 (Western Conference) cu 65 de puncte.

Anterior, Ovechkin a condus Washingtonul la o victorie asupra Philadelphiei.