Georgianul l-a ajutat pe Napoli să învingă Juventus în Campionatul Italiei

Duminică seara i-a încântat pe fanii fotbalului italian cu un meci cochet – Napoli contra Juventus.

Meciul a avut loc în cadrul etapei a 27-a a Seriei A pe stadionul din Napoli.

Gazdele au câștigat, în mare parte datorită georgianului Khvichi Kvaratskhelia, care își recăpăta forma de anul trecut.

Scorul final al confruntării este 2:1. Atacantul georgian a marcat în minutul 42, iar Giacomo Raspadori a marcat cu două minute înainte de finalul timpului regulamentar.

Este de remarcat faptul că un alt star napolitan, nigerianul Victor Osimhen, nu a reușit să transforme penalty-ul.

Federico Chiesa (minutul 81) se poate lăuda că a marcat singurul gol al Bătrânei Doamne.

După această întâlnire, Napoli a fost pe locul 7 în clasamentul campionatului italian, cu 43 de puncte.

Juve Torino este pe locul doi cu 57 de puncte, la 12 puncte de liderul campionatului Inter Milano.

În etapa următoare, napolitanii vor juca acasă cu un alt club din Torino – Torino.

Cât despre Juventus, va găzdui Atalanta, la care joacă rusul Alexei Miranchuk.

Anterior, jucătorul lui Juventus și campion mondial în 2018 la naționala Franței Paul Pogba timp de 4 ani.