Naționala Belarusului, care a ajuns senzațional în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal pe plajă, a jucat cu Italia

La Campionatele Mondiale de fotbal pe plajă care au avut loc la Dubai, principala senzație, fără îndoială, a fost naționala Belarusului.

Compatrioții, după ce au învins-o în sferturi pe tricampionul mondial portughezul (4:3), au ajuns în semifinale.

În această etapă a turneului au jucat cu Italia. Și au condus meciul cu o diferență de două goluri, dar, vai, nu și-au păstrat avantajul câștigat, iar în final nu au reușit să ajungă în finală.

Adevărat, soarta acestei confruntări a fost decisă în loviturile de departajare de după meci, unde adversarul s-a dovedit a fi mai reușit – 5:4.

Și în timpul de joc regulat, echipele au egalat 3:3. Prima repriză a fost în favoarea bielorușilor – 2:0.

Al doilea a fost pierdut cu același scor, iar al treilea s-a încheiat la egalitate – 1:1. Prelungiri – 0:0.

Igor Brishtel (de două ori) și Evgeniy Novikov au marcat pentru naționala Belarusului.

După cum sa menționat deja, italienii au obținut succes la loviturile de departajare – 5:4.

Să vă reamintim că Belarus a ocupat locul 1 în grupa sa, învingându-i în 1/4 de finală pe senegaleză, vicecampioana mondială pe japonezi și columbieni și pe portughezi.

În cealaltă semifinală, brazilienii de 14 ori campioni mondiali i-au învins cu oarecare dificultate pe iranieni (3:2).

Astfel, bielorușii vor juca în meciul pentru medaliile de bronz cu iranienii, iar brazilienii cu italienii pentru medaliile de aur.

Mai devreme a izbucnit în Europa League. „Garabagh” a ajuns în 1/8 de finală.