O super senzație a izbucnit în Europa League. Qarabag a ajuns în 1/8 de finală

Un thriller de fotbal incredibil a fost pus în scenă în Azerbaidjan în seara zilei de 22 februarie de către localnicii Qarabag și portughezul Braga.

În urma confruntării, pentru prima dată în istoria lor, gazdele au ajuns în optimile de finală ale competiției.

Acesta a fost al doilea – retur – din duelul din 1/16 de finală. În prima întâlnire – în Portugalia – azeri s-au impus cu scorul de 4:2.

Au pierdut acasă în prelungiri – 2:3. Totuși, pe baza sumei ambelor întâlniri (6:5), Qarabag, autorul super-senzației din Europa League, a trecut în următoarea etapă a turneului.

Pentru gazde, Matheus Silva (minutul 102) și Nariman Akhundzade (120+2) au marcat două goluri.

Roger Fernandes (minutul 70), Alvaro Djalo (83) și Simon Banza (115, din penalty) au marcat cu șuturi precise.

Este de remarcat faptul că în minutul 57, jucătorul Qarabag Alvin Jafarguliyev a fost eliminat de pe teren.

Apropo, portarul rus Andrei Lunev a jucat tot meciul, inclusiv ambele prelungiri, în cadrul clubului azer, respingând 6 lovituri de la adversar.

Să adăugăm că italianul „Milan” și „Roma”, germanul „Freiburg”, portughezul „Benfica” și „Sporting”, cehul „Sparta”, francezul „Marsilia” au ajuns și ei în 1/8 de finală.

În 1/8 de finală vor întâlni echipele care au ocupat primul loc în faza grupelor, care încep playoff-ul în această etapă.

Acestea sunt: ​​Liverpool engleză, Brighton și West Ham, Glasgow scoțian, Atalanta italiană, Bayer germană, Villarreal spaniolă și Slavia cehă.

Mai devreme în Liga Campionilor, Barça a jucat cu Napoli, Porto a jucat cu Arsenal.