Liga Campionilor continuă: Barça a jucat cu Napoli, Porto a jucat cu Arsenal

Continuă etapa optimilor de finală ale Ligii Campionilor. Miercuri seara, 21 februarie, au mai avut loc două meciuri.

La Napoli, localul Napoli a găzduit Barcelona catalană, iar în Portugalia, Porto a luptat cu Arsenalul din Londra.

În ceea ce privește Italia, a fost o secetă de goluri pentru o lungă perioadă de timp – abia în repriza secundă publicul a văzut un gol marcat.

Oaspeții au marcat primii – Robert Lewandowski a marcat în minutul 60.

Gazdele au reușit să recâștige după 15 minute – Victor Osimhen a stabilit ceea ce s-a dovedit a fi scorul final al jocului. Total – 1:1.

Dar călătoria lui Arsenal de la Londra la Porto pentru a vizita clubul cu același nume a fost chiar mai nereușită decât călătoria granatelor albastre la Napoli.

Britanicii au fost învinși. Chiar dacă a fost minim, a fost totuși o înfrângere.

Singurul gol din acest joc a fost marcat de Galeno în minutul 4 de oprire al reprizei secunde. Total – 1:0.

Meciurile retur din optimile de finală ale Ligii Campionilor vor avea loc în perioada 5-13 martie.

Mai devreme, în optimile de finală ale Ligii Campionilor, Inter Milano s-a confruntat cu Atlético Madrid.