Celebra tenismenă letonă nu i-a strâns mâna bielorusei Azarenka care a bătut-o

Celebra jucătoare de tenis din Letonia Jelena Ostapenko, aflată în prezent pe locul 11 ​​în clasamentul mondial, a refuzat să dea mâna adversarei ei care a învins-o.

Câștigătoare a fost reprezentanta Belarusului, Victoria Azarenka, care se află pe locul 31 printre cele mai bune jucătoare de tenis de pe planetă.

Fetele s-au luptat între ele în optimile de finală ale prestigioasei competiții de la Doha (Qatar).

Apropo, belarusa și-a învins destul de ușor adversara: scorul primului set a fost 6:0, al doilea set a fost 6:3.

După meci, Azarenka și-a întins mâna, dar Ostapenko și-a întins racheta ca răspuns.

De data aceasta, sportiva din Belarus a refuzat salutul și nu i-a oferit racheta.

Apropo, anul acesta letonul a jucat 17 meciuri, cucerind 14 victorii. Și Azarenka este vinovată de toate cele trei înfrângeri.

Scorul general la meciurile personale dintre jucătoare de tenis este de 5:0 în favoarea Victoria.

În ceea ce privește turneul de la Doha, în sferturile de finală belarusul se va întâlni cu prima rachetă din lume, poloneza Iga Szwiatek.

Mai devreme, o alta – Alexandra Sasnovich – a început turneul de la Doha cu o victorie.