Fotbalul din Liga Campionilor a reluat. Au jucat Real Madrid și Manchester City

Am așteptat și am așteptat. După pauză, s-a reluat principalul turneu european al cluburilor de fotbal, Liga Campionilor.

Marți seara, 13 februarie, s-au disputat două meciuri. Cu participarea giganților mondiali – Manchester City britanic și Real Madrid.

Ambele echipe și-au jucat meciurile în deplasare. Confruntările s-au încheiat aseară (ora Belarusului).

City vs Copenhaga

Ceea ce au în comun cele două jocuri este că oaspeții au câștigat. Și dacă spaniolii au reușit să marcheze un singur gol, atunci „cetățenii” au reușit să înscrie până la trei. Dar și ei au ratat-o.

Manchester City, care a câștigat Liga Campionilor sezonul trecut, a vizitat Copenhaga danez.

Gazdele au pierdut – 1:3. Mai mult, pe tot parcursul meciului, danezii au lovit ținta adversarului o singură dată, în timp ce britanicii au marcat 12.

Ca parte a echipei vizitatoare, Kevin De Bruyne, Bernardo Silva și Phil Foden au marcat pentru Copenhaga Magnus Mattson.

Real Madrid vs Leipzig

Spaniolul Real Madrid s-a întâlnit pe drum cu germanul Leipzig.

Echipa gazdă a marcat la începutul jocului, dar golul a fost anulat din cauza unui atac asupra portarului.

La începutul reprizei secunde, Brahim Diaz a lovit o minge strălucitoare de la distanță lungă în poarta gazdelor.

Nu au mai fost goluri în această confruntare. În consecință, „crema” a sărbătorit victoria cu un minim de 1:0.

Cine mai va juca

Astăzi, 14 februarie, vor mai avea loc două meciuri din optimile de finală ale Ligii Campionilor.

La Roma, Bayern Munchen va juca pe localul Lazio, iar PSG francez va găzdui Real Sociedad spaniolă.

Cele patru meciuri rămase din optimile de finală ale Ligii Campionilor vor avea loc săptămâna viitoare.

Astfel, pe 20 februarie vom vedea confruntări între Inter Milano și Atletico Madrid și PSV (Olanda) împotriva lui Borussia Dortmund.

A doua zi se vor lupta portughezii „Porto” și „Arsenal” londonez, precum și italianul „Napoli” și catalanul „Barcelona”.

Mai devreme, în Indonezia, un jucător de fotbal a fost ucis de fulger chiar în timpul incidentului.