Campionatul Spaniol de Fotbal. Real Madrid și-a învins principalul rival în lupta pentru titlul de campionat

Sâmbătă, 10 februarie, a avut loc pe stadionul Santiago Bernabeu din Madrid meciul central al etapei a 24-a a Campionatului Spaniol de fotbal.

Real Madrid și-a găzduit principalul concurent în lupta pentru primul loc în clasament.

Destul de ciudat, aceasta nu este Barcelona. Și nici măcar Atlético sau Sevilla.

Rivalul „cremei” a fost clubul Girona, care a devenit în mod neașteptat participant la cursa de campionat în sezonul 2023/2024.

Cu toate acestea, oaspeții nu au reușit să ofere rezistență adecvată Realului. Gazdele au câștigat o victorie convingătoare – 4:0, relatează surse de pe internet.

Progresul meciului

Scorul a fost deschis la doar șase minute după fluierul de start. Golul a fost marcat de atacantul Real Madrid Vinicius Junior.

În minutul 35 al meciului, mijlocașul lui Los Blancos Jude Bellingham a marcat. La 9 minute de la începutul reprizei secunde, același fotbalist a adus scorul la unul devastator.

Și în minutul 61 al meciului, atacantul de la Real Madrid Rodrigo a făcut avantajul echipei sale și mai serios.

Clasamentul turneului

Înfrângerea lui Girona i-a permis lui Real Madrid să se desprindă de principalul său concurent cu 6 puncte. Acum „clubul regal” are 61 de puncte.

Girona continuă să ocupe locul doi în clasament cu 56 de puncte.

Barcelona (50 de puncte) și Atlético Madrid (48 de puncte) sunt și ele în zona Ligii Campionilor.

Anterior, meciul dintre Argentina și Nigeria a fost anulat din cauza lui Messi.