Belarusul Sharangovich a ajutat Calgary să câștige meciul NHL

Belarusul Yegor Sharangovich continuă să strălucească în Liga Națională de Hochei.

În următorul meci NHL, el și-a ajutat echipa canadiană, Calgary Flames, să învingă echipa americană, Chicago Blackhawks.

Adevărat, în acest joc, desfășurat la Calgary Ice Arena, s-a înscris un singur gol.

Dar belarusul a acționat ca asistent – el a fost cel care a oferit asistența. Astfel, „Sparks” i-au învins pe oaspeții din Chicago cu scorul de 1:0.

Apropo, această victorie a întrerupt seria prelungită de înfrângeri (4 meciuri la rând) a clubului lui Sharangovich.

Spectatorii au văzut singurul gol marcat în minutul 36. Apoi gazdele au jucat în majoritate.

Sharangovich a șutat în poarta adversă, iar Elias Lindholm a jucat ultima oară și l-a supărat foarte mult pe portarul lui Hawks.

În această confruntare, compatriotul său a stat pe gheață un total de 18 minute și 27 de secunde.

Pe lângă asistență, are 2 șuturi pe poartă și 100% din confruntări câștigate.

În acest sezon NHL, conform sistemului gol+pase, Egor a marcat 35 de puncte (20 de goluri și 15 pase decisive).

Anterior, Dynamo Minsk a jucat cu Lokomotiv Yaroslavl într-un meci KHL.