Djokovic a pierdut în semifinalele Australian Open pentru prima dată în carieră

Poate fi considerat o senzație că sârbul Novak Djokovic, prima rachetă din lume, nu a ajuns în finala de la Australian Open.

Până în actuala semifinală, sportivul nu pierduse niciodată în această etapă a Australian Open, iar de-a lungul carierei a câștigat de 24 de ori turneele de Grand Slam.

Dar totul se întâmplă pentru prima dată. A avut loc și prima semifinală pierdută de un tenismen sârb în Australia.

Infractorul celebrului Novak a fost italianul Jannik Sinner, care ocupă locul patru în clasamentul mondial.

Djokovic a pierdut primele două jocuri cu scoruri neașteptat de mari – 1:6 și 2:6.

Pe al treilea l-a adus la victorie, deși în departajare, pe care l-a câștigat cu scorul de 8:6 (setul a fost 7:6).

Ei bine, în al patrulea joc Novak a pierdut din nou – 3:6. În consecință, am pierdut meciul și nu am ajuns în finală.

Și italianul menționat a fost cel care a ajuns acolo – în principala confruntare a competiției.

Adversarul său din finala Australian Open va fi câștigătorul meciului ruso-german – Daniil Medvedev (locul 3 în clasament) – Alexander Zverev (6).

Meciul decisiv al turneului va avea loc pe 28 ianuarie. Și pentru femei – 27 ianuarie.

Apropo, în finala feminină o vom vedea pe actuala câștigătoare a Australian Open, a doua rachetă a lumii, bielorusa Arina Sabalenka.

Ei i se va opune chinezoaica Zheng Qingwen (a 15-a in clasamentul mondial feminin).

Anterior, rusul Medvedev a ajuns în semifinale, învingându-l în sferturi pe tenismenul polonez Hubert Hurkacz.