Barcelona a fost eliminată din Copa del Rey – Athletic ofensat

În sferturile de finală ale Cupei Spaniei s-a produs o senzație – Barcelona catalană a fost învinsă.

Infractorul a fost clubul basc Athletic din Bilbao. El este cel care va continua să evolueze în semifinale.

Adevărat, victoria a fost dată bascilor cu mare dificultate – ei l-au învins pe mare doar în prelungiri.

Da, și în timpul regulamentar pierdeau, dar au reușit să egaleze scorul și să aducă problema în prelungiri.

Scorul final este 4:2 (timpul regulamentar este 2:2).

Pentru clubul Athletic au marcat goluri Gorka Guruseta (minutul 1), Oyan Sunset (49), Iñaki Williams (105+2) și Nico Williams (120+1).

Robert Lewandowski (26) și Lamin Yamal (32) au marcat pentru Barcelona.

Apropo, acesta din urmă, la vârsta de 16 ani 195 de zile, a devenit cel mai tânăr fotbalist care a marcat un gol în Cupa Spaniei în acest secol.

Anterior, în sferturile de finală ale Cupei, un alt club basc, Real Sociedad, a învins Celta cu scorul de 2:1.

În aceeași etapă, o altă echipă catalană, Girona, a pierdut în deplasare cu Mallorca cu scorul de 2:3.

În seara zilei de 25 ianuarie va avea loc ultimul meci din 1/4 de finală – Atletico Madrid va încerca să învingă Sevilla.

Anterior, Atlético Madrid a câștigat Supercupa învingând Real Madrid în Copa del Rey.