Australian Open. Rusul Medvedev a ajuns în semifinale

Luptele primului turneu de Grand Slam din acest sezon continuă pe terenurile australiene.

Treptat, competiția se apropie de punctul culminant – sportivii se luptă deja pentru a ajunge în semifinale.

Apropo, celebrul tenismen rus Daniil Medvedev, care ocupă locul 3 în clasamentul mondial, a ajuns acolo.

Astfel, a doborât recordul lui Marat Safin pentru numărul de semifinale la turneele de Grand Slam în rândul reprezentanților Federației Ruse.

Miercuri, 24 ianuarie, Daniil Medvedev l-a învins în sferturile de finală pe tenismenul polonez Hubert Hurkacz (poziţia a 9-a în clasament).

Întâlnirea s-a dovedit a fi extrem de încăpățânată. Au fost nevoie de cinci jocuri pentru a determina câștigătorul.

Medvedev a câștigat primul în departajare cu scorul de 7:6 (7:4), al doilea a rămas cu adversarul – 2:6.

Rusoaica a câștigat din nou meciul următor (6:3), apoi a pierdut (5:7) și a obținut victoria în jocul decisiv (6:4).

În semifinale, Medvedev îl va întâlni pe câștigătorul confruntării germano-spaniole Alexander Zverev (6) – Carlos Alcaraz (2).

Să adăugăm că în ultimii doi ani Daniil a ajuns în finala Australian Open.

Anterior, Victoria Azarenka a renunțat la turneu, nereușind să treacă de 1/8 de finală.