Belarusa Azarenka părăsește Australian Open, iar Sabalenka va juca în sferturile de finală

Victoria Azarenka, de două ori câștigătoare din Belarus, nu va câștiga pentru a treia oară campionatul Australian Open de tenis.

Fostul număr unu pe planetă, aflat acum pe locul 22 în clasamentul mondial, nu a reușit să ajungă în sferturile de finală ale competiției.

Infractorul conaționalului său în faza 1/8 de finală a fost reprezentanta Ucrainei Dayana Yastremskaya, care se află pe locul 93 în clasament.

Belarusa a pierdut în fața adversarei ei în două meciuri. Mai mult, în primul set s-a ajuns la un tie-break – 6:8 (în consecință, scorul jocului a fost 6:7).

Al doilea set nu a fost atât de încăpățânat – ucraineanul l-a „luat” cu scorul de 6:4.

Este de remarcat faptul că în primul joc Azarenka a fost în frunte destul de încrezătoare – 5:3 și a câștigat și al doilea set cu un scor bun – 3:0.

Din păcate, având un astfel de avantaj, Victoria nu a putut să profite de el și în cele din urmă a pierdut în ambele jocuri.

În sferturile de finală, Yastremskaya va încerca să o învingă pe cehoaica Linda Noskova (50).

Acesta din urmă, de altfel, a creat poate cea mai tare senzație în competiția feminină de la Australian Open 2024 – a lăsat-o afară din turneu pe prima rachetă din lume, poloneza Iga Swiatek.

Un alt belarus va juca în sferturi de finală – a doua rachetă a planetei Arina Sabalenka.

Actuala campioană a Australian Open va concura cu tenismena cehă Barbora Krejcikova (locul 11 ​​în clasament).

Câștigătoarea acestui meci din semifinale o va întâlni pe câștigătoarea meciului dintre ucraineanca Marta Kostyuk (37) și americanca Cori Gauff (4).

Mai devreme, în Ucraina, jucătorul lor de tenis Kotlyar a dat mâna cu rusoaica Mincheva.