Atletico Madrid s-a răzbunat pentru Supercupă învingând Real Madrid în Copa del Rey

Un alt thriller fantastic de fotbal a fost produs de două echipe madrilene – Atlético și Real.

De această dată, pupile lui Diego Simeone și Carlo Ancelotti s-au ciocnit în optimile de finală ale Cupei Spaniei.

Și înainte de asta, pe 10 ianuarie, echipele s-au întâlnit în semifinalele Supercupei Spaniei din Arabia Saudită.

Ce s-a întâmplat în Riad

Atunci Real a reușit să obțină victoria doar în prelungiri, și cu doar 5 minute înainte de finalul regulamentului, egalând scorul (3:3).

La finalul celei de-a doua prelungiri, „clubul regal” a marcat două goluri, ducând scorul în meci la 5:3.

În consecință, Real a câștigat confruntarea, iar ulterior, în finală, a învins Barcelona (4:1) și a devenit astfel câștigătoarea Supercupei.

Ce s-a întâmplat la Madrid

În meciul de Cupă cu Atlético a pierdut pe terenul său. Și în prelungiri. În consecință, „băieții cu saltea” vor juca în 1/4 de finală.

Numerele finale de pe tabela de marcaj ale meciului, care a mers bine după miezul nopții (ora Belarus), sunt 4:2.

Gazdele au deschis scorul în meci – Samuel Lino a marcat în minutul 39.

Și gazdele au egalat – în timpul suplimentar la timpul regulamentar, portarul lui Atlético Jan Oblak și-a marcat propria poartă.

A doua jumătate

În minutul 57, Atlético a trecut din nou în avantaj – Alvaro Morata a marcat.

Apropo, portarul vizitator Andrei Lunin este parțial vinovat pentru acest gol, care a greșit.

În minutul 82 al meciului, Real a marcat chiar și al doilea gol, din care o mare parte i s-a datorat lui Joselu.

Prelungiri

În prelungiri, doar gazdele au marcat: în minutul 100 – Antoine Griezmann, în minutul 119 – Rodrigo Riquelme.

Să adăugăm că actualul deținător al Cupei Spaniei este Real Madrid. Dar nu își va putea repeta succesul în acest sezon.

Anterior, Real Madrid a învins Barcelona și a câștigat Supercupa Spaniei.