Belarusa Sabalenka continuă să câștige la Australian Open: a ajuns în 1/16 de finală

Succesul o însoțește pe tenismena belarusă Aryna Sabalenka pe terenurile primului turneu de Grand Slam al legendarului Australian Open din acest sezon.

A doua rachetă a planetei a câștigat o altă victorie și a ajuns în 1/16 de finală la Australian Open.

În meciul din turul doi, desfășurat pe 17 ianuarie, compatriota ei a învins-o fără probleme pe cehoaica Brenda Fruhvirtova (locul 107 în clasamentul mondial).

Arina a câștigat primul set cu scorul de 6:3, al doilea cu scorul de 6:2. Jocul a durat 1 oră și 7 minute.

Apropo, Sabalenka este actuala campioană la Australian Open.

Să ne amintim că la startul actualei competiții, ea i-a provocat o înfrângere completă jucătoarei germane de tenis Ella Seidel (172) – 6:0, 6:1.

Iar următoarea rivală a belarusului va fi câștigătoarea confruntării ucrainene-spaniole – Lesya Tsurenko (33) sau Rebeka Masharova (91).

Să adăugăm că spaniolul a eliminat-o din turneu pe bielorusa Alexandra Sasnovich (81) în etapa finală 1/64.

Anterior s-a raportat că o altă reprezentantă a Belarusului, de două ori câștigătoare a Australian Open Victoria Azarenka (22 de ani), va juca în meciul de debut cu italianca Camila Giorgi (53 de ani).