Manchester City a câștigat o victorie puternică asupra lui Newcastle în meciul din Premier League

Sâmbătă, 13 ianuarie, pe stadionul St. James’ Park din Newcastle a avut loc poate unul dintre principalele meciuri ale etapei a 21-a a campionatului englez de fotbal.

Newcastle-ul local a fost gazda echipei Manchester City.

Oaspeții au câștigat cu scorul de 3:2, relatează surse de pe internet.

Este de remarcat faptul că această victorie nu a fost ușoară pentru „cetățeni”.

Progresul meciului

Scorul a fost deschis în minutul 26 al meciului. Golul a fost marcat de mijlocașul Manchester City, Bernardo Silva.

Cu toate acestea, „cetățenii” nu au condus mult timp: după 9 minute, atacantul lui Newcastle Alexander Isak a reușit să restabilească echilibrul în scor.

Și două minute mai târziu gazdele au luat conducerea: atacantul Anthony Gordon a marcat.

Newcastle a câștigat cu 2-1 de ceva vreme. Cu toate acestea, jucătorii lui Manchester City nu au cedat.

În minutul 69 al meciului, mijlocașul City Kevin De Bruyne a intrat pe teren. Și acest eveniment, așa cum s-a dovedit mai târziu, s-a dovedit a fi fatidic, deoarece fotbalistul a reușit să schimbe serios cursul meciului.

La 5 minute de la intrarea în joc, De Bruyne a egalat scorul. Și deja în timpul opririi, fotbalistul i-a acordat un assist lui Oscar Bobb.

Drept urmare, Manchester City l-a învins pe Newcastle cu scorul de 3:2, deși au fost mai mult timp inferiori în timpul întâlnirii.

Clasamentul turneului

Victoria cu voință puternică i-a permis lui Manchester City să urce pe locul doi în clasamentul Premier League engleză.

Acum „cetăţenii” au 43 de puncte. Echipa este la doar un punct în spatele lui Liverpool.

Dar Newcastle a rămas în afara zonei Cupei Europene din cauza înfrângerii.

Anterior, a devenit principalul candidat pentru semnarea unui contract cu Kylian Mbappe.