A condus cu încredere scorul: jucătorii lui Manchester City au ratat în mod neașteptat victoria asupra Crystal Palace în Premier League

Sâmbătă, 16 decembrie, a avut loc pe stadionul Etihad din Manchester meciul etapei a șaptesprezecelea din Premier League engleză.

Clubul local de fotbal City a găzduit echipa Crystal Palace, care clar nu avea ambiții pentru locuri înalte în clasament.

Cetăţenii au fost favoriţii clari ai meciului. Și în primele 75 de minute de joc, se părea că Manchester City va câștiga o victorie convingătoare.

Cu toate acestea, rezultatul a fost o remiză, relatează surse de pe Internet.

Progresul meciului

Primul gol a fost marcat la 24 de minute de la fluierul de start. Mijlocașul orașului Jack Grealish a marcat.

La 9 minute din a doua repriză, fundașul Manchester City și-a dublat avantajul echipei sale.

Până în minutul 76 al meciului, părea că „cetățenii” încrezători nu vor rata victoria.

Cu toate acestea, atacantul Crystal Palace Jean-Philippe Mateta a retras unul. Iar în ultimele minute ale meciului i s-a acordat un penalty împotriva lui City, transformat de Michael Olise. Scorul final este 2:2.

Clasamentul turneului

Manchester City, care a ratat victoria, s-a trezit în afara primilor trei în clasamentul acestui sezon din Premier League.

Cetăţenii se află pe locul patru cu 34 de puncte.

Crystal Palace, care a câștigat în mod neașteptat un punct în meciul împotriva uneia dintre favoritele turneului, se află pe locul 15 cu 17 puncte.

Actualul lider al Campionatului Angliei este Liverpool. În top 3 mai sunt și Arsenal și Aston Villa.

Anterior, clubul englez Manchester United a zburat din Cupa Europei.