Norvegiana Tandrevold a câștigat sprintul la etapa a doua a Cupei Mondiale la biatlon

A fost stabilită câștigătoarea etapei a doua a Cupei Mondiale de biatlon din sezonul 2023-2024 în rândul femeilor.

Norvegiana Ingrid Tandrevold a câștigat cursa de sprint de la Hochfilzen, Austria. Primele trei au fost suedezii Elvira Oeberg și franțuzoaica Justine Brezat-Boucher.

Cursa de sprint feminin a etapei a doua a Cupei Mondiale la biatlon a avut loc la Hochfilzen, Austria, scrie.

Cele mai bune rezultate la o distanță de 7,5 km cu două linii de tragere au fost arătate de norvegiana Ingrid Tandrevold.

Aceasta este a doua victorie a biatletului la etapele Cupei Mondiale.

Norvegiana a fost cu cinci secunde înaintea suedezii Elvira Oeberg.

Pe locul trei s-a clasat biatleta franceză Justine Breza-Boucher.

Lena Hecky-Gross (Elveția) a ajuns la linia de sosire cu 0,3 secunde în urma ei.

Franțuzoaica Lou Jeanmonnot este în fruntea clasamentului general. Există o diferență de 12 puncte între ea și norvegiana Tandrevold.

Să vă reamintim că sportivul norvegian Tarjei Boe s-a remarcat în cursa masculină.

Cursa masculină și feminină va avea loc sâmbătă, 9 decembrie.

Competiția va fi încheiată cu două curse de ștafetă pe 10 decembrie.