Fotbal. Liga Campionilor Barcelona a ajuns în playoff, iar Șahtiarul și-a asigurat primăvara Cupei Europene

Pentru prima dată de la plecarea lui Lionel Messi, catalanul Barcelona a ajuns în play-off-ul Ligii Campionilor.

„Granații albaștri” și-au garantat un loc în optimile de finală ale turneului după o confruntare victorioasă cu portughezul „Porto” în turul a cincea al fazei grupelor.

Meciul a avut loc în seara zilei de 28 noiembrie la Barcelona. Gazdele, care au primit primele, au reușit să înscrie două goluri și să mențină scorul victoriei (2:1) până la fluierul final.

Cum a câștigat Barça

Singurul gol al oaspeților a fost marcat de Pepe, dar după câteva minute echilibrul a fost restabilit de João Cancelo.

Astfel, cu scorul 1:1, prima repriză s-a încheiat. Iar în secunda, în minutul 57, Joao Felix a lovit din nou poarta adversară.

În consecință, s-a asigurat că echipa sa a câștigat meciul și a avansat din grupă.

Șahtior Donețk și-a asigurat primăvara Cupei Europei învingând Anversul belgian cu minim 1:0, fără a marca niciun punct.

Apropo, în ultima rundă ucrainenii vor concura pentru a ajunge în optimile de finală ale Ligii Campionilor împotriva Porto. Dacă vor pierde, vor merge în Europa League.

Situația în această grupă este următoarea: locul 1 – Barcelona (12 puncte), 2 și 3 – Shakhtar și Porto (9 puncte fiecare), 4 – Anvers (0 puncte).

Rezultatele altor confruntări

Printre alte meciuri de ieri, remarcăm victoriile în deplasare ale lui Atletico Madrid împotriva Feyenoord din Olanda (3:1) și Borussia Dortmund în fața Milanului (3:1).

Pe teren propriu, romanul Lazio a învins-o pe celticul scoțian (2:0) și a ajuns în playoff.

Britanicul Manchester City a învins-o pe Leipzig cu scorul de 3:2 (pierzând 0:2 în timpul meciului), iar Swiss Young Boys au învins-o pe Steaua Roșie sârbă (2:0).

Francezul „Paris Saint-Germain” aproape că a suferit înfrângere, pierzând în fața englezilor „Newcastle” cu scorul de 0:1, dar a smuls un egal datorită penalty-ului transformat de Mbappe la finalul jocului.

Apropo, în această grupă doar nemții și-au garantat accesul în 1/8 de finală, câștigând 10 puncte.

Toate celelalte echipe vor concura pentru locul doi în runda finală. Va fi foarte cald, pentru că acum PSG are 7 puncte, iar Newcastle și Milan au câte 5.