Selecția pentru Euro 2024 s-a încheiat. Croații au fost ultimii care au ajuns direct acolo

Meciurile finale ale turneului de calificare la Campionatul European din 2024 au avut loc marți seara.

Medaliații cu bronz ai Campionatului Mondial din Qatar – fotbaliștii naționalei Croației – abia în ultimul meci de calificare au decis problema unei lovituri directe în Germania.

Meciul decisiv a avut loc la Zagreb. Croații au jucat împotriva naționalei Armeniei, ceea ce i-a surprins plăcut pe mulți în actuala calificare.

Totul a fost decis printr-o lovitură precisă

Ar fi putut să surprindă neplăcut echipa „dame”, dar totuși au reușit să-și apere avantajul minim de un gol marcat.

Astfel, echipa lui Zlatko Dalic a câștigat o victorie atât de necesară – 1:0. În continuare vom vedea această echipă în partea finală a Euro.

Singurul gol din confruntarea cu armenii a fost marcat de atacantul Osasunei spaniole, Ante Budimir. S-a întâmplat în minutul 43.

Tabelul final al Grupei D: locul 1 – Turcia (17 puncte), locul 2 – Croația (16), 3 – Țara Galilor (12), 4 – Armenia (8), 5 – Letonia (3).

Victorie pentru Belarus

Ieri au jucat bielorușii în grupa lor (I). Oaspeții au învins echipa kosovară – Dmitri Antilevsky a marcat cu o lovitură magnifică de la distanță lungă (minutul 43).

În alte întâlniri ale acestei grupe, românii au învins-o pe elvețieni (1:1), iar Israelul a învins-o pe Andorra (2:0).

Tabel: 1. România – 22 puncte, 2. Elveția – 17 puncte, 3. Israel – 15, 4. Belarus – 12, 5. Kosovo – 11, 6. Andorra – 2.

Alte jocuri

Printre alte rezultate ale zilei, remarcăm o altă înfrângere majoră pentru Gibraltar (echipa a fost învinsă de Olanda – 0:6).

Grecii au reușit să egaleze (2:2) cu medaliatul cu argint ai Campionatului Mondial, francezii, deși au fost lideri în timpul meciului.

O altă remiză a fost înregistrată în confruntarea dintre echipele Țării Galilor și Turciei – 1:1.

20 de echipe s-au calificat în Germania, germanii participă fără selecție ca gazde a Euro, iar alte trei echipe vor fi cunoscute pe baza rezultatelor play-off-urilor din martie.