Moldova, Ucraina și Kazahstan nu au reușit să ajungă în finala Euro 2024: rezultatele fotbalului de luni

Luni seara, confruntările dintre echipele naționale europene au continuat în cadrul finalei de calificare la Campionatul European de Fotbal 2024.

În urma acestei zile, încă trei echipe au ajuns în finala campionatului continental – Cehia, Italia și Slovenia.

Însă naționalele Ucrainei, Moldovei și Kazahstanului, care au avut și șanse mari să călătorească în Germania, nu au reușit să facă acest lucru.

Kazahstan

Soarta Kazahstanului a fost decisă în confruntarea sa cap-la-cap cu slovenii pe terenul lor.

Meciul s-a încheiat cu scorul de 2:1 în favoarea gazdelor. În același timp, o remiză i-ar convine Sloveniei să se califice la Euro.

Însă această echipă balcanică a ales să nu joace pentru a menține un rezultat acceptabil și, ca urmare, a obținut mai mult.

Benjamin Sheshko (minutul 41, din penalty) și Benjamin Verbic (86) au marcat pentru Slovenia.

Pentru Kazahstan, în minutul 48, Ramazan Orazov a marcat cu o lovitură precisă care a supărat adversarul.

Clasamentul final al acestei grupe: locul 1 – Danemarca (22 puncte), locul 2 – Slovenia (22), locurile 3 și 4 – Kazahstan și Finlanda (18 fiecare).

Irlanda de Nord închide tabelul cu 9 puncte, iar San Marino cu 0 puncte.

Ucraina

Nici echipa națională a Ucrainei nu a reușit să ajungă în ultima parte a Euro, terminând la egalitate fără goluri cu italienii, ceea ce le-a permis celor din urmă să devină participanți la Euro.

În aceeași grupă, Anglia a remizat cu Macedonia de Nord – 1:1.

Tabelul arată astfel: 1. Anglia (20), 2. Italia (14), 3. Ucraina (14), 4. Macedonia de Nord (8), 5. Malta (0).

Moldova

Moldova s-ar putea număra printre participanții la Campionatul European, dar pentru asta a trebuit să-i învingă pe șosea pe cehi.

Nu a mers. Gazdele i-au învins pe oaspeți – 3:0. Cehii merg la Euro.

Într-un alt meci din grupe, Albania a remizat (0:0) cu Insulele Feroe.

Albania și Cehia au completat victoria pe primele două locuri – câte 15 puncte. Polonezii au locul trei – 11 puncte. Locul 4 revine Moldovei (10), locul 5 Insulelor Feroe (2).

Luni s-au mai jucat două meciuri. Irlanda de Nord a învins Danemarca acasă (2:0).

Echipa din Finlanda a învins San Marino cu scorul de 2:1.