Fotbal. Campioana mondială Argentina a pierdut în mod neașteptat în fața Uruguayului

Meciul de calificare la Cupa Mondială din America de Sud s-a încheiat cu o surpriză.

Actualii campioni mondiali, argentinienii, au primit oaspeți din Uruguay în Buenos Aires natal.

Spre dezamăgirea de nedescris a fanilor, Messi și compania au cedat. Și au ratat-o ​​de două ori. Și, în consecință, ei înșiși nu au marcat niciun gol.

Cum a decurs jocul

Așa a fost întreruptă șirul victoriilor Argentinei, care a început în timpul Cupei Mondiale din Qatar. Înainte de asta, nu au pierdut în 14 întâlniri.

În meciul cu Uruguay, gazdele au dominat, inclusiv în ceea ce privește posesia mingii (59% versus 41%), numărul de lovituri efectuate (8 versus 4) și șuturile la poartă (3 versus 2).

Iar din punct de vedere al numărului de cornere, jucătorii argentinieni au avut un avantaj total – 8 versus 1.

În plus, albicelestei au creat ocazii semnificativ mai periculoase la poarta adversă.

Cu toate acestea, argentinienii nu au putut să facă cel mai important lucru din fotbal – scorul. Dar am reușit să-l ratăm de două ori.

Ronald Araujo (minutul 41) și Darwin Nunez (minutul 87) au marcat goluri pentru echipa vizitatoare.

Apropo, echipa Uruguay a învins Argentina pentru prima dată în ultimul deceniu.

Brazilia a pierdut și ea

Rezultatele meciurilor rămase de calificare pentru Cupa Mondială 2026 din America de Sud: Bolivia a învins Peru cu scorul de 2:0, Venezuela și Ecuador, precum și Chile și Paraguay, au marcat o remiză fără goluri.

Dar columbienii au creat o altă senzație în runda a 5-a, învingându-i pe brazilieni (2:1).

În prezent, echipa Argentinei conduce clasamentul cu 12 puncte.

Urmează Uruguay (10), Columbia (9), Venezuela (8), Brazilia (7), Ecuador (5), Paraguay (5), Chile (5), Bolivia (3) și Peru (1).