Rușii Medvedev și Rublev s-au întâlnit la turneul final ATP de la Torino

La turneul final al Asociației Profesioniștilor de Tenis (ATP) de la Torino, doi ruși s-au confruntat în meciul de deschidere.

Așa și-au început participarea la competiții a treia rachetă a planetei Daniil Medvedev și Andrey Rublev, care ocupă locul 5 în clasamentul mondial.

Medvedev a câștigat. Mai mult, pentru asta nu avea nevoie de mai mult de o oră și jumătate de timp de joc.

Meciul s-a încheiat în două meciuri. S-a luptat mai mult sau mai puțin doar în primul set (6:4), iar în al doilea Daniil nu a lăsat practic nicio șansă adversarului său (6:2).

Apropo, în această confruntare, Medvedev a marcat 10 ași, în timp ce Rublev a reușit să servească pentru eliminare doar de două ori.

Să adăugăm că în meciul său de deschidere din grupa „roșie”, tenismenul german Alexander Zverev (locul 8 în clasament) a învins a doua rachetă a lumii, spaniolul Carlos Alcaraz.

Spre deosebire de duelul rusesc, în acest meci lupta a început (spre bucuria publicului) extrem de ascuțită și încăpățânată.

Acest lucru este dovedit de scorul meciului: în primul set s-a ajuns la un departajare în care Zverev a pierdut – 3:7. În consecință, setul a rămas cu adversarul său – ​​7:6.

Următoarele două seturi au revenit reprezentantei Germaniei – 6:3 și 6:4.

Mai devreme, în grupa „verde”, prima rachetă a planetei, sârbul Novak Djokovic, l-a învins pe tenismenul danez Holger Rune (10) – 7:6 (7:4), 6:7 (1:7), 6:3. .

Iar italianul Jannik Sinner (4) a reușit să facă față grecului Stefanos Tsitsipas (6) – 6:4 și 6:4.