NHL. Washingtonul lui Ovechkin s-a luptat cu Columb

În următoarea rundă a sezonului regulat al Ligii Naționale de Hochei, jucătorii de hochei din Washington Capitals și Columbus Blue Jackets și-au încrucișat bețele.

Să vă reamintim că rusul Alexander Ovechkin joacă în echipa capitalei.

Totuși, în această confruntare, ca și în cele trei precedente, nu a reușit să înscrie gol.

Dar compatriotul său din echipa rivală, atacantul Dmitri Voronkov, a reușit.

Jucătorii de hochei de la Washington au câștigat. În fața fanilor lor, meciul a avut loc în capitala SUA.

Scorul final al meciului este 2:1 în favoarea gazdelor. Pe perioade: 1 – 2:0; 2 – 0:1; 3 – 0:0.

Pentru Washington, Tom Wilson (minutul 13) și Sonny Milano (minutul 18) au făcut suturi precise.

Singurul gol al lui Columb a fost marcat de atacantul rus Dmitri Voronkov. Un eveniment semnificativ pentru el s-a petrecut în minutul 22.

În ceea ce îl privește pe Ovechkin, în timpul meciului a înregistrat 3 șuturi pe poartă, două mișcări de putere și 0 puncte în sistemul gol+pase.

Un alt jucător rus de la Washington, Evgeny Kuznetsov, a fost amintit pentru un singur șut la poartă.

Să adăugăm că în echipa capitalei a jucat și un al treilea rus, fundașul Alexander Alekseev.

Atacantul Columb Kirill Marchenko a marcat un pas.

Egor Chinakhov a intrat și el pe gheață în cadrul acestei echipe, efectuând 5 lovituri pe poarta adversă.