Belarusa Sabalenka a încheiat meciul cu Rybakina: care a ajuns în semifinale

Lupta pentru atingerea semifinalelor turneului final al Asociației de tenis feminin (WTA) cu participarea bielorusei Aryna Sabalenka a durat câteva zile.

Pe 2 noiembrie a început confruntarea dintre prima rachetă a lumii și reprezentanta Kazahstanului Elena Rybakina (locul 4 în clasamentul mondial).

Cu toate acestea, din cauza ploii abundente care a lovit orașul mexican Cancun, întâlnirea a fost întreruptă.

Pe atunci se jucaseră aproape două meciuri: belarusul a câștigat primul (6:2), iar adversarul a condus în al doilea (5:3).

Și recent meciul a fost reluat. Sabalenka a pierdut setul al doilea și s-a redus la al treilea set decisiv.

Jucătoarea de tenis din Belarus s-a dovedit a fi cea mai puternică în acest joc – 6:3. Astfel, după ce a câștigat meciul, Arina a avansat în semifinale.

În această etapă a competiției, Sabalenka va trebui să lupte cu a doua rachetă a planetei, poloneza Iga Swiatek.

În a doua semifinală vor concura două americane – Jessica Pegula (a 5-a poziție în clasamentul mondial) și Cori Gauff (a 3-a).

Confruntarea finală a turneului cu un fond total de premii (apropo, un record în istoria competiției) de 9 milioane de dolari este programată pentru 5 noiembrie.