NHL. Rusul Ovechkin a ajutat Washingtonul să învingă San Jose

Ca parte a următoarei runde a campionatului obișnuit al Ligii Naționale de Hochei (NHL), Washington și San Jose s-au luptat în capitala SUA.

Echipa gazdă a câștigat înscriind trei goluri. Oaspeții au reușit să înscrie o singură dată. Astfel, scorul final al confruntării este 3:1.

În cadrul echipei capitalei, Dylan Strome (minutul 43), Tom Wilson (56) și rusul Evgeny Kuznetsov (60) au marcat șuturi eficiente.

Singurul gol pentru San Jose a fost marcat în minutul 12 al jocului de Luke Kunin.

Cât despre distinsul atacant rus de la Washington, pucul pe care l-a marcat a fost primul său în acest sezon.

Rusul are și 4 pase decisive în 9 meciuri disputate în actualul campionat regulat.

Deși coechipierul său și compatriotul Alexander Ovechkin nu a marcat niciun gol în meciul de raportare, el a oferit două pase decisive.

Este de remarcat faptul că Ovechkin marchează puncte folosind sistemul gol+pase pentru al șaselea meci la rând.

Și Washington a câștigat a treia victorie consecutivă și acum ocupă locul 6 în clasamentul Diviziei Metropolitane.

San Jose din California se află în prezent pe ultima poziție în Divizia Pacific și în întreaga ligă.