Max Verstappen a devenit campion de Formula 1 pentru a treia oară

Pilotul de curse olandez Max Verstappen a câștigat sezonul de Formula 1 pentru a treia oară consecutiv.

Pilotul echipei Red Bull și-a câștigat următorul titlu înainte de termen: mai sunt cinci curse înainte.

Verstappen a reușit să marcheze numărul de puncte care i-au permis să devină de neatins pentru alți piloți din clasamentul general.

Potrivit unor surse online, olandezul a reușit să obțină un astfel de rezultat datorită performanței sale de succes la Marele Premiu al Qatarului.

Rezultatele cursei de sprint Grand Prix Qatar

Pentru a-și asigura un alt titlu de campionat, Verstappen a avut nevoie doar să marcheze 3 puncte în cursă.

Cu toate acestea, pilotul a câștigat mai multe puncte (7). În plus, principalul său rival Sergio Perez nu a reușit să termine.

Australianul Oscar Piastri a câștigat cursa.

În acest moment, Verstappen are 407 de puncte în clasamentul general, iar Perez are 223. Acum mexicanul nu va mai putea să-și ajungă din urmă concurentul.

Titlurile lui Verstappen

Acum, pilotul de curse olandez este de trei ori campion mondial de Formula 1. El a câștigat anterior sezoanele 2021 și 2022.

Este de remarcat faptul că Max Verstappen a repetat realizarea legendarului Ayrton Senna, care are și trei titluri.

Cu toate acestea, pilotul Red Bull este încă departe de Michael Schumacher și Lewis Hamilton, deoarece acești piloți de curse au devenit campioni de 7 ori.