În finala US Open, belarusa Sabalenka s-a luptat cu americanul Gauff

În meciul principal al ultimului turneu de Grand Slam al sezonului s-au întâlnit US Open, bielorusa Aryna Sabalenka și americanca Cori Gauff.

În timp ce era a doua rachetă de pe planetă (de luni va fi prima), Sabalenka a început „pentru sănătate”.

Ea a câștigat primul joc cu scorul de 6:2. Cu toate acestea, următorii doi compatrioți au pierdut – 3:6 și 2:6.

Astfel, câștigătoarea campionatului de tenis US Open 2023 a fost gazda competiției, Cori Gauff, aflată în prezent pe locul șase în clasamentul mondial.

Să ne amintim că la începutul acestui sezon, Arina a câștigat unul dintre turneele de Grand Slam – a devenit câștigătoarea Australian Open.

Și de luni, după cum sa menționat deja, Sabalenka va deveni oficial prima rachetă de pe planetă.

Cât despre bărbați, unul dintre cei mai puternici jucători de tenis din lume din ultimii ani se va întâlni în finala US Open – sârbul Novak Djokovic și rusul Daniil Medvedev.

Apropo. Anul acesta fondul de premii al competiției de la New York s-a ridicat la un record de 65 de milioane de dolari.

Câștigătorii competițiilor masculine și feminine vor fi recompensați cu 3 milioane de dolari.