Jucătoarea de tenis din Belarus Sabalenka a ajuns în finala US Open

Cea mai bună jucătoare de tenis din Belarus și încă a doua rachetă din lume (în curând va deveni prima) Aryna Sabalenka a ajuns în finala US Open pentru prima dată în carieră.

Aseară, compatriota ei a învins-o pe americanca Madison Keys (locul 17 în clasamentul WTA) în semifinalele Campionatului US Open de tenis.

Adevărat, meciul s-a dovedit a fi extrem de dificil pentru belarus. Și a pierdut primul joc „secat” – 0:6.

În setul doi, s-a ajuns la un departajare, în care Arina și-a învins cu ușurință adversara – 7:1.

Iar în jocul decisiv a fost nevoie de un departajare pentru a-i determina pe cel mai puternic. De data aceasta a durat – 10:8 în favoarea lui Sabalenka.

Astfel, după ce a învins-o pe Keys cu scorul total de 2:1, viitoarea primă rachetă a lumii a devenit participantă la confruntarea decisivă în care va concura pentru titlul de câștigătoare a acestui turneu de Grand Slam.

În finală, belarusul va trebui să lupte cu un alt american – Cori Gauff, care se află pe locul șase în clasamentul mondial.

Rețineți că semifinalele masculine vor avea loc în această seară.

Într-una dintre ele, prima rachetă din lume, spaniolul Carlos Alcaraz (câștigătorul US Open de anul trecut), se va întâlni cu rusul Daniil Medvedev (3).

În a doua semifinală se vor întâlni a doua rachetă a lumii, sârbul Novak Djokovic și americanul Ben Shelton (47).

Apropo. Câștigătorii competiției – atât la simplu masculin, cât și la feminin – vor câștiga 3 milioane de dolari.