Belarusa Sabalenka va juca în sferturile de finală la US Open

Viitoarea primă rachetă a lumii, bielorusa Arina Sabalenka, a ajuns în sferturile de finală ale Campionatului US Open de tenis.

Și așa va deveni săptămâna viitoare, la finalul US Open, de când prima rachetă a planetei, poloneza Iga Swiatek, de altfel, câștigătoarea turneului de anul trecut, a renunțat mai devreme din competiție.

Chiar dacă Arina nu ar fi câștigat în 1/8 de finală, unde a învins-o pe rusoaica Daria Kasatkina (locul 14 în clasamentul mondial), tot ar fi devenit numărul unu conform Asociației de Tenis Feminin (WTA), după cum se relatează recent în acest articol. organizare.

În ceea ce privește meciul victorios al belarusului, ea și-a învins adversara din Rusia destul de încrezătoare în două jocuri – 6:1 și 6:3.

În sferturile de finală, Sabalenka se va întâlni cu cea de-a 23-a rachetă a lumii, chineza Xinwen Zhen.

Să ne amintim că înainte de Kasatkina, compatriotul ei le-a scos din turneu pe belgiana Marina Zanevskaya (112), britanică Jody Burrage (96) și franceză Clara Burel (62).

Belarusa Azarenka, care a renunțat la competiția de simplu, continuă să participe la categoria de dublu.

În optimile de finală, Victoria, alături de brazilianca Beatrice Haddad Maya, a învins duo-ul indoneziano-japonez Aldila Sujiadi / Miyu Kato – 6:2 și 6:0.