S-a rezumat la un penalty. Manchester City și Sevilla au concurat în meciul din Supercupa UEFA

Un mare meci de fotbal a avut loc miercuri seara, 16 august, în orașul grecesc Pireu.

Spaniolă Sevilla și britanicul Manchester City s-au luptat pentru Supercupa UEFA.

S-a rezumat la penalty-uri de după meci, în care reprezentanții Andaluziei au eșuat.

Astfel, „cetăţenii” au câştigat Supercupa pentru prima dată în istoria lor. Apropo, antrenorul lor este spaniolul Josep Guardiola.

Confruntarea dintre câștigătoarele Ligii Campionilor și Ligii Europa (britanice și, respectiv, spaniolă) s-a desfășurat cu oarecare avantaj pentru prima.

Sevillienii au deschis însă scorul în acest meci. Yousseff En-Nesery a marcat în minutul 25. Numerele de pe tabela de marcaj nu s-au schimbat până la pauză.

Britanicii au revenit în minutul 65 – Cole Palmer a marcat un gol. Iar la loviturile de departajare, City s-a dovedit a fi mai norocos – 5:4.

De remarcat este faptul că victoria în această serie pentru jucătorii de la Manchester a fost asigurată de ratarea adversarilor la executarea ultimului șut – Nemanja Gudelj a lovit transversala.

Apropo, Sevilla a luptat anterior pentru Supercupă de șase ori, dar a reușit să „lueze” trofeul doar o dată.

Acest lucru s-a întâmplat în 2006, când Barcelona a fost învinsă cu 3:0.