Halterofilul belarus Laptev a luat aurul la cele 2-a Jocuri CSI

O altă medalie de aur în colecția de sportivi din Belarus care participă la cele 2-a Jocuri Commonwealth.

A devenit cunoscut faptul că câștigătorul concursului de haltere la categoria de greutate până la 61 de kilograme a fost belarusul Gennady Laptev.

În cadrul competiției, Gennady Laptev a câștigat o medalie de aur, ridicând o greutate totală de 286 de kilograme, scrie.

Medaliat cu argint al competiției, sportivul din Vietnam Nguyen Tan Do. El a arătat un rezultat total de 277 de kilograme.

Bronzul i-a revenit rusului Oleg Musohranov, care a ridicat 273 de kilograme.

Potrivit câștigătorului, o astfel de atmosferă și un număr de fani nu s-au adunat la Campionatele Mondiale și Europene.

Rezultatul arătat de Laptev se numește demn. Sportivul plănuiește să înceapă pregătirile pentru Campionatele Mondiale.

În 2019, Gennady Laptev a câștigat campionatul de haltere de la Batumi, arătând rezultate de 133 kg la smulge și 153 kg la clean and jerk.

La Jocurile II Commonwealth, Gennady a arătat același rezultat în proba dublă, ridicând 286 de kilograme.