Fotbal. Liga conferințelor a rămas fără Zhodino „Torpedo-BelAZ”

Augustul este cald nu doar din punct de vedere meteorologic, ci și pe terenurile de fotbal din Europa, unde au loc zilele acestea competiții de calificare la Cupele Europene.

În Liga Conferințelor, returul a fost jucat de o echipă din Zhodino, cunoscută sub numele de Torpedo-BelAZ.

În prima confruntare cu AEK cipriota, bielorușii au pierdut cu scorul de 2:3. Prin urmare, trebuiau să câștige.

Cu toate acestea, echipa lui Dmitry Molosh nu a putut realiza ceea ce și-a dorit – doar o egalitate (1:1).

În consecință, pe baza sumei a două meciuri (3:4), echipa Torpedo nu avansează mai departe – Liga conferințelor rămâne fără clubul Zhodino.

Cât despre jocul în sine, trebuie recunoscut că bielorușii au jucat bine și chiar au avut șanse să trimită măcar jocul în prelungiri.

Nu a mers. Apropo, ambele goluri marcate s-au produs doar în timpul opririi după meciul principal.

Așadar, în minutul șase al timpului adăugat, ciprioții au fost mulțumiți de lovitura precisă de cap a lui Pere Pons, dar două minute mai târziu echilibrul a fost restabilit de Valery Gorbachik.

Să adăugăm că Grodno „Neman” continuă să lupte în acest turneu, care în turul trei al calificărilor pentru faza grupelor îl va întâlni pe câștigătorul perechii „Celje” (Slovenia) – „Vitoria” (Portugalia).

Iar BATE Borisov, eliminat din calificările pentru Liga Campionilor, va continua sezonul Cupei Europene participând în turul 3 al calificărilor în Europa League.