La un turneu din SUA, bielorusa Azarenka a fost învinsă de ucraineana Svitolina

În capitala Statelor Unite – Washington a început prestigiosul turneu de tenis din categoria WTA-500, al cărui fond de premii este de 780.000 de dolari.

În primul tur s-au întâlnit două sportive de top – bielorusa Victoria Azarenka (locul 19 în clasamentul mondial) și ucraineană Elina Svitolina (locul 27).

Fosta primă rachetă a lumii a pierdut în fața adversarei sale în două jocuri, dar în primul s-a ajuns la un departajare, scorul în care a fost 2:7. Iar totalul din set este 6:7.

Azarenka a pierdut și în al doilea joc – 4:6. Meciul a durat 1 oră și 47 de minute.

În meciul următor, ucraineanca se va lupta cu a 11-a rachetă mondială, rusoaica Daria Kasatkina, care în etapa precedentă a învins-o pe belgiana Elise Mertens (29) – 6:3, 7:5.

Actuala câștigătoare a turneului, rusoaica Lyudmila Samsonova (18 ani), și-a jucat și ea meciul din primul tur.

S-a întâlnit cu americanca Danielle Collins (49), pe care a învins-o destul de ușor – 6:1, 6:3.

O altă belarusă, Lidiya Morozova, va ajunge pe terenul de la Washington în optimile de finală ale competiției.

Compatriotul ei va concura în 1/8 de finală la dublu.

Alături de brazilianca Ingrid Martins, va încerca să facă față chilianei Alexa Guarachi și româncei Monica Niculescu.