Legendarul Novak Djokovic a fost învins în finala de la Wimbledon

Marea finală a turneului de la Wimbledon, unul dintre turneele de Mare Şlem, a avut loc duminica trecută.

Fanii tenisului au urmărit un spectacol uluitor oferit de prima și a doua rachetă a lumii – spaniolul Carlos Alcaraz și sârbul Novak Djokovic.

A fost aproape de toate: cele mai frumoase combinații, cele mai puternice lovituri, emoții copleșitoare, evoluții dramatice.

A fost nevoie de cinci jocuri pentru a determina câștigătorul în meciul principal al competiției, unul dintre ele mergând la departajare.

Drept urmare, spaniolul a câștigat această confruntare incitantă, lăsându-l pe legendarul Novak fără alt titlu.

În primul set, Alcaraz a pierdut în mod neașteptat puternic – 1:6, dar a luat setul al doilea în tiebreak – 7:6 (8:6).

Așa cum a pierdut în mod neașteptat primul set mare, a câștigat în mod neașteptat al treilea set mare – 6:1.

După ce a pierdut al patrulea (3:6) în setul decisiv, Carlos a strâns pe adversarul său – ​​6:4. Astfel, Alcaraz a devenit câștigătorul actualului Wimbledon.

Apropo, lupta dintre primele două rachete de pe planetă a durat 4 ore și 45 de minute.