Neman a câștigat Liga Conferințelor. Și iată cum a jucat Dynamo Minsk

Două cluburi din Belarus au început calificarea în Liga Conferinței de Fotbal în seara zilei de 13 iulie.

Rezultatele primelor meciuri sunt diferite: dacă în Liechtenstein Grodno „Neman” a obținut o victorie, atunci la Saraievo Minsk „Dynamo” a jucat o remiză.

În primul lor meci în deplasare împotriva lui Vaduz, grodnoenii au primit în minutul 22 – a marcat Fabrizio Kavena.

Dar deja pe 29, echipa lui Igor Kovalevich a egalat – Egor Zubovich a marcat un gol pentru el însuși.

Și victoria a fost adusă oaspeților de lovitura precisă a lui Alimardon Shukurov în minutul 82.

Meciul retur este programat pentru 20 iulie. Ar trebui să aibă loc în orașul Győr (Ungaria).

Dacă bielorușii sunt mai puternici la suma a două jocuri, atunci în runda următoare vor juca cu câștigătoarea perechii „Domzale” (Slovenia) – „Balzan” (Malta).

Apropo, aici a izbucnit o senzație: gazdele au pierdut pe neașteptate în fața maltezilor pe terenul lor de acasă – 1:4.

Spectatorii au observat un cu totul alt scenariu al jocului în confruntarea dintre Dinamo Minsk și bosniacul Zelezničar de la Saraievo.

Până în minutul 85, „albaștrii” au câștigat. Și cu încredere – 2:0. Ivan Bakhar și Vladislav Morozov s-au remarcat printre bieloruși.

Dar dubla lui Djenan Haracic de la finalul jocului a permis gazdelor să evite înfrângerea. Scorul final este 2:2.

Meciul retur va avea loc pe 20 iulie la Baku. Dacă echipa Minsk va trece în următoarea etapă a competiției, se va întâlni cu Neftchi din Azerbaidjan.

Fotbaliștii lui Zhodino „Torpedo-BelAZ” (anul acesta au câștigat Cupa Belarusului) vor începe în calificările turneului din turul doi.

Adversarul lor este AEK din Larnaca (Cipru). Meciurile vor avea loc pe 27 iulie și 3 august.