„Neman” a jucat cu „Naftan”: acum două echipe conduc în campionatul de fotbal din Belarus

În campionatul național de fotbal a fost instituită o dublă putere.

Acum liderii clasamentului sunt clubul Dinamo din Minsk, precum și reprezentantul Grodno – Neman.

Această situație a apărut în campionatul din Belarus după ce jucătorii echipei Grodno au jucat cu succes cu Naftan de la Novopolotsk.

Meciul a avut loc vineri, 7 iulie. Scorul este 3:0 în favoarea lui Neman, relatează.

Progresul meciului

Meciul a avut loc la Novopolotsk. Totuși, încă din primele minute nu jucătorii clubului local au luat inițiativa, ci oaspeții.

Primul gol a fost marcat în minutul 10 al meciului. Autorul acțiunii efective a fost Pavel Savitsky.

În repriza secundă, jucătorii Neman au mai marcat două goluri.

Clasamentul turneului

Victoria a permis echipei Grodno să ajungă din urmă în clasament pe Dynamo Minsk, care nu a reușit să învingă Torpedo-BelAZ de la Zhodino.

Acum sunt doi lideri în campionatul din Belarus. Atât echipele capitalei, cât și Grodno au 32 de puncte.

Pe locul trei se află Torpedo-BelAZ cu 27 de puncte.

Tabelul este completat de Shakhtyor Soligorsk, Belshina Bobruisk și Energetik-BGU Minsk.

În ciuda faptului că Șahtiarul se află în partea de jos a tabelului, jucătorul din această echipă este încă cel mai bun marcator al campionatului. Vorbim despre Yegor Karpitsky, care are 12 goluri.