Diana Moiseevici a câștigat aurul la Marele Premiu la haltere

La turneul Grand Prix la haltere, care are loc la Havana, sportivii din Belarus au luat prima medalie de aur.

Diana Moiseevich, care concurează la categoria de până la 64 kg, a câștigat aurul. Competiția cubaneză este unul dintre turneele de calificare la Jocurile Olimpice din 2024.

Sunt raportate succesele sportivilor din Belarus.

Belarusa Diana Moiseevich a luat 210 kg în urma dublei probe.

A fost a doua la smulgere cu un rezultat de 94 kg. La clean and jerk cu un indicator de 116 kg, Moiseevich a ieșit pe primul loc.

De asemenea, se raportează că la categoria de greutate de până la 59 kg, sportiva belarusă Alina Shchepanova a câștigat o medalie de bronz.

La biatlon a luat 215 kg (95, respectiv 120 kg).

De asemenea, o medalie de bronz i-a revenit belarusului Andrei Frolov, care a concurat la categoria până la 73 kg.

Rezultatul său a fost de 322 kg (141 și 181).

Campionul european Gennady Laptev a luat argint la categoria 61 kg. A ridicat o mreană de 130 kg. Conform rezultatelor probei duble, sportivul are al 5-lea rezultat.

Să vă reamintim că Belarus este reprezentat de 13 sportivi la competiția de la Havana.

Conform deciziei organizatorilor și recomandărilor CIO, sportivii evoluează în stare neutră.