Manchester City a învins-o pe Inter și a câștigat pentru prima dată Liga Campionilor

Un club de fotbal englez a câștigat Liga Campionilor pentru prima dată în istoria sa.

În finală, Manchester City s-a întâlnit cu Inter italian. Meciul a avut loc sâmbătă, 10 iunie 2023, și s-a încheiat cu scorul de 1:0.

Echipa lui Josep Guardiola a luat inițiativa încă din primele minute ale meciului și a început să-și demonstreze statutul de favoriți.

Dar nerazzurrii nu au acceptat această situație și au trecut cu dibăcie de la apărare la atac. Cu toate acestea, jucătorii clubului italian nu au reușit să creeze momente cu adevărat incitante la poarta City.

Singurul gol al meciului a fost marcat de spaniolul Rodri (Rodrigo Hernandez). În minutul 68 al meciului, mijlocașul a primit o pasă de la Bernard Silva, care a venit cu un ricoșet, și a realizat șansa de gol.

Meciul a avut loc pe Stadionul Olimpic Ataturk din Istanbul (Türkiye). Meciul a fost urmărit de al treilea portar al lui Manchester City, Scott Carson, care a devenit de două ori câștigător al Ligii Campionilor. Pentru prima dată, portarul a primit acest titlu și la Istanbul.

În 2005, a avut loc un meci memorabil între Liverpool și Milan, în care clubul englez a câștigat la penalty-uri. La acea vreme, Carson făcea parte din Liverpool, deși portarul a jucat doar 2 meciuri în Liga Campionilor de-a lungul întregii cariere.