Ungurii părăsesc elita campionatului mondial de hochei: schimburile de focuri au eșuat cu austriecii

Luni, 22 mai 2023, a fost decisă soarta naționalei Ungariei în divizia de elită a Cupei Mondiale.

Totul era în mâinile lor, patine și bastoane. Totul, cu excepția norocului, care s-a întors în favoarea echipei austriece în loviturile de departajare de după meci.

Și totul pentru că timp de trei perioade nu s-a dezvăluit câștigătorul meciului, care a fost extrem de important pentru ambele echipe – 3:3.

Întrebarea cine va părăsi elita hocheiului mondial a trecut în prelungiri, dar și aici a fost o remiză.

Au urmat schimburile de focuri. Acolo a triumfat Austria, câștigând astfel ultimul său meci în actuala urgență a Ungariei.

Scorul final al confruntării dintre Austria și Ungaria este 4:3. Pe perioade: primul – 1:2, al doilea – 2:1, al treilea – 0:0, extra – 0:0, austriecii au luat lovitura de departajare.

Printre învingători, au marcat goluri Marco Rossi (minutul 13), Stephen Strong (27) și Lucas Houdum (38).

Istvan Szofron (9, 20) și Milan Horvath (25) au marcat pentru Ungaria.

La loviturile de departajare, Austria a marcat lovituri precise de la Dominik Heinrich și Manuel Ganall.

Astfel, echipa maghiară, cu 3 puncte în grupă, a terminat pe ultimul – locul 8 – și a retrogradat din prima divizie a Cupei Mondiale.

Infractorii lor – austriecii – au terminat pe locul șapte, obținând tot atâtea puncte, dar având un avantaj în rezultatul întâlnirii cap la cap.