Sabalenka a pierdut senzațional la startul turneului de la Roma

Cea mai bună jucătoare de tenis din Belarus și a doua rachetă a lumii Arina Sabalenka a pierdut senzațional la startul turneului WTA-1000 de la Roma.

Aceasta este una dintre cele mai prestigioase competiții de tenis, iar fondul de premii din acest an este de 3,5 milioane de dolari.

În 1/32 de finală, compatriota ei s-a întâlnit cu americanca Sofia Kenin, care ocupă locul 134 în clasamentul celor mai bune jucătoare de tenis de pe planetă.

Arina a pierdut în două jocuri. Dacă în prima a fost o luptă tranșantă și s-a ajuns la un tie-break (4:7, set – 6:7), atunci în a doua totul s-a încheiat mult mai repede pentru belarusă – 2:6.

În următoarea etapă a competiției, americanca va încerca să o învingă pe cea de-a 47-a rachetă a lumii, ucraineanca Angelina Kalinina.

Anterior, Victoria Azarenka (locul 17 în clasament) a ajuns în 1/16 de finală ale turneului, învingând-o pe americanca Sloane Stephens (36) – 6:4 și 6:3.

Victoria va trebui să lupte cu un alt reprezentant al SUA, Madison Keys (23 de ani).

Belarusa Alexandra Sasnovich (44) a obținut și ea succes, învingând-o pe canadianca Leila Fernandez (50) în primul tur.

În 1/32 de finală, Sasnovich se va confrunta cu cea de-a 24-a rachetă a lumii, croata Donna Vekic.